Езерото Чапала (шпански: Lago de Chapala) е најголемо слатководно езеро во Мексико. Се наоѓа на висорамнината над градот Гвадалахара, на границата помеѓу сојузните држави Халиско и Мичоакан во западно Мексико.

Чапала
ПодрачјеХалиско / Мичоакан, Мексико
Координати20°15′N 103°00′W / 20.250° СГШ; 103.000° ЗГД / 20.250; -103.000Координати: 20°15′N 103°00′W / 20.250° СГШ; 103.000° ЗГД / 20.250; -103.000
Главни приливиРио Лерма, Рио Зула, Рио Хуарача, Рио Дуеро
Главни истециРио Гранде де Сантјаго
Сливни земјиМексико
Најг. должина80 км км
Најг. ширина18 км км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,100 км² км2
Прос. длабочина4,5 м м
Најг. длабочина10,5 м м
Зафатнина8,1 км³ км3
Надм. височина1.524 м м
Острови3

Езерото има површина од 1.685 км², и се наоѓа на надморска височина од 1,520 метари. Длабочината на езерото изнесува од 4,5 до 10,5 метри. Најголема река што се влева во него е реката Рио Лерма, додека пак од него единствена река која што излева е реката Рио Гранде де Сантјаго.

Во езерото живеат некои ендемски видови на риби и водоземци, а околу него се собираат многубројни преселни птици, како што е белиот пеликан.

Галерија уреди