Чад на Олимписките игри

Чад испраќала спортисти на сите Летни олимписки игри одржани помеѓу 1964 и 1972 година и од 1984 до 2012 година, иако државата никогаш не освоила олимписки медал. Ниеден спортист од Чад не настапил на некои Зимски олимписки игри.

Чад на Олимписките игри

Знаме на Чад
МОК-код  CHA
НОК Олимписки и спортски комитет на Чад
Олимписка историја
Летни олимпијади

Националниот олимписки комитет на Чад се нарекува Comité Olympique et Sportif Tchadien. Започнал со работа во 1963 година, а бил признаен во 1964 година.[1]

МедалиУреди

ЛОИУреди

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Токио 1964 2 0 0 0 0
Мексико 1968 3 0 0 0 0
Минхен 1972 4 0 0 0 0
Монтреал 1976 не учествувале
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 3 0 0 0 0
Сеул 1988 6 0 0 0 0
Барселона 1992 4 0 0 0 0
Атланта 1996 4 0 0 0 0
Сиднеј 2000 2 0 0 0 0
Атина 2004 2 0 0 0 0
Пекинг 2008 2 0 0 0 0
Лондон 2012 2 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

НаводиУреди

  1. МОК. "Чад". Посетено на 22 декември 2011.