Цукаса Хосака

Цукаса Хосака (роден 3 март 1937) — јапонски фудбалер.

Јапонија Цукаса Хосака
Лични податоци
Роден на 3 март 1937 (1937-03-03) (84 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1959–1968 Furukawa Electric
Репрезентација
1960–1964 Јапонија Јапонија 19 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Репрезентативна кариераУреди

Цукаса Хосака бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1960 1 0
1961 6 0
1962 6 0
1963 5 0
1964 1 0
Вкупно 19 0

Надворешни врскиУреди