Црква „Св. Јован Крстител“ - Видрани

црква во селото Видрани
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Викиекспедиција во Копачка 154.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°27′36.44″N 20°54′28.28″E / 41.4601222° N; 20.9078556° E / 41.4601222; 20.9078556Координати: 41°27′36.44″N 20°54′28.28″E / 41.4601222° N; 20.9078556° E / 41.4601222; 20.9078556
Населено место Видрани
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител — помала новоизградена селска црква во селото Видрани.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди