Црква „Св. Ѓорѓи“ - Мало Црско

црква во селото Мало Црско
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Викиекспедиција во Копачка 56.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′01.97″N 20°59′57.31″E / 41.4005472° N; 20.9992528° E / 41.4005472; 20.9992528Координати: 41°24′01.97″N 20°59′57.31″E / 41.4005472° N; 20.9992528° E / 41.4005472; 20.9992528
Населено место Мало Црско
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1848
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи — главна селска црква во селото Мало Црско.[1]

МестоположбаУреди

Црквата е е сместена во шумата помеѓу двете села, Големо и Мало Црско, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

ИсторијаУреди

Црквата е изградена во 1848 година. Иконостасот во црквата бил изработен во 1893 година, додека иконите поставени на него се дело на зографи од мијачкото село Лазарополе.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-26.

Надворешни врскиУреди