Црква Свети Матијаш

Црквата Матијаш (унгарски : Mátyás templom) е црква која се наоѓа во Будимпешта, Унгарија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1015 година со готски стил, и е втората по големина црква во Будимпешта. Во 1541 година била претворена во џамија.

Црква Матијас
Mátyás templom
Основни податоци
МестоБудимпешта, Унгарија
Координати47°30′07″N 19°02′03″E / 47.50194° СГШ; 19.03417° ИГД / 47.50194; 19.03417
2013
2013