Отвори го главното мени

Црква Пресвета Богородица (Каиро)

Црквата Дева Марија (арапски : الكنيسة المعلقة ) е црква која се наоѓа во Каиро, Египет и е во склопот на Коптската православна црквацрква. Оваа црква е една од најстарите во Египет, и се смета дека била изградена во 3 век.

Црква Дева Марија
الكنيسة المعلقة
Kairo Hanging Church BW 1.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет