Централна станица на Амстердам

Амстердам Централ (холандски изговор: [ɑmstərˈdɑm sɛnˈtraːl]; кратенка од: Asd) е најголемата железничка станица во Амстердам, Холандија. Голем национален железнички центар, таа се користи од страна на 162,000 патници на ден, правејќи ја втора најпрометна железничка станица во земјата по централната станица во Утрехт и најпосетуваниoт Кралски музеј на Холандија.[2][3]

Amsterdam Centraal
Amsterdam Centraal 2016-09-13.jpg
Изградба на станицата во 2016
Општи информации
МестоСтејшнплеин 15
Амстердам, Холандија
СтопанисувачХоландски железници
Перони11
Колосеци15 вкупно
Објект
АрхитектПјер Кајперс
Други информации
Код на станицатаAsd
Историја
Отворена15 октомври 1889 година
Сообраќај
Патници ()162.000 патници дневно (2013–2014 статистика)[1]

Националните и меѓународните железнички услуги во Амстердам Централ се обезбедени од НС, главниот железнички оператор во Холандија. Амстердам Централ е северниот крај на Амстердамското метро 51, 53, 54, управуван од општинскиот оператор за јавен превоз ГВБ. Исто така, станицат е опслужувана од голем број трамвајски и траектни патеки на ГВБ, како и локални и регионални автобуски линии што ги управуваат ГВБ, Конексикс и ЕБС. Амстердам Централ е дизајнирана од холандскиот архитект Пјер Кајперс и првпат е отворена во 1889 година. Се одликува со објект на станицата на готска ренесансна реконструкција [4] и платформа за леано железо со површина од околу 40 метри. Од 1997 година, изградбата на станицата, подземните патеки, метро станицата и околината се подложени на големи реконструкциски и реновирачки работи за сместување на метро линијата Север-Југ, која била отворена на 22 јули 2018 година. Амстердам Централ ја има втората најдолга железничка платформа во Холандија со должина од 695 метри.

ИсторијаУреди

НаводиУреди

  1. treinreiziger.nl (10 September 2015). „Aantal in- en uitstappers per station“. treinreiziger.nl.
  2. „Stationsplein 9 Amsterdam“. Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Архивирано од изворникот на 2016-03-25. Посетено на 2014-08-04.
  3. „Amsterdam Central Station Island“. Amsterdam Central Station Island Coordinator Bureau. Архивирано од изворникот на 2014-07-23. Посетено на 2014-08-04.
  4. „Revival Styles: Holland“. European Architecture. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2014-08-03.