Цезар Чарун (25 октомври 1970 во Лима) е поранешен фудбалер од Перу.

Клупски натпреварувањаУреди

Чарун играше за голем број клубови од Перу, вклучувајќи ги и Университарио и Чиенчиано. Чарун исто така играше и за Панилиакос во грчката супер лига во трање на сезоните 1997-1998 и 1998-1999[1].

Интернационална кариераУреди

Чарун се покажа 12 пати во сениорската репрезентација на Перу [2], вклучувајќи го и квалификацискиот меч за 1994 ФИФА Светскиот Куп.

НаводиУреди

  1. „Foreign Players in Greece since 1959/60“. RSSSF. Посетено на 2009-02-16.
  2. „Peru - Record International Players“. RSSSF. Посетено на 2009-02-16.