Уанкајо

(Пренасочено од Хуанкајо)

Уанкајо или Хуанкајо (шпански: Huancayo или Santísima Trinidad de Huancayo, кечуански: Wankayuq) е град во Перу и главен град на регионот Хунин. Градот се наоѓа во планинските предели на Перу, во долината Мантаро. Градот се наоѓа на надморска височина од 3,271 метри и има население од 323,054.

Уанкајо
Santísima Trinidad de Huancayo
Плоштад во Уанкајо
Плоштад во Уанкајо
Знаме на УанкајоАмблем на Уанкајо
Амблем
Прекар(и): La Ciudad Incontrastable
(Неспоредлив град)
Уанкајо is located in Peru
Уанкајо
Уанкајо
Местоположба во Перу
Координати: 12°4′S 75°13′W / 12.067° ЈГШ; 75.217° ЗГД / -12.067; -75.217
ДржаваПеру
РегионХунин
ПокраинаУанкајо
Основан1 јуни 1572
Управа
 • ГрадоначалникДимас Алиага Кастро
Надм. вис.&100000000000000032589993,259 м
Население
 • Вкупно323,054
Час. појасPET (UTC-5)
 • Лето (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.64
Мреж. местоwww.munihuancayo.gob.pe

Значајни личности од Уанкајо

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди