Хомец (словенечки: Homec) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Хомец
Homec
Хомец is located in Slovenia
Хомец
Хомец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′13.2″N 13°26′57.9″E / 46.253667° СГШ; 13.449417° ИГД / 46.253667; 13.449417
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000504000000504 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина4,4/км2 (11/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5223