Холистер (Калифорнија)

Холистер ( англиски: Hollister ) е град во американската држава Калифорнија. Според пописот од 2010 година, имало 34.928 жители.[1]

Холистер, Калифорнија

ДемографијаУреди

Според пописот во 2010 година, градот имал население од 34.928, што е 515 (1,5%) повеќе од 2000 година.

Група 2000 година 2010 година
Белци 13.224 (38,5%) 10.163 (29,1%)
Афроамериканци 469 (1,4%) 341 (1,0%)
Азијци 965 (2,8%) 929 (2,7%)
Латиноамериканци 18.949 (55,1%) 22.965 (65,7%)
Вкупно 34.413 34.928

НаводиУреди

  1. „California Trend Report 2: State and Complete Places“. Архивирано од изворникот на 24 декември 2012. Посетено на 11 септември 2012.

ЛитератураУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди