Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Хокејот на трева на Летните олимписки игри 2004 година во женска категорија — официјален турнир на Олимписките игри во хокеј на трева. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 10 репрезентации.

Хокеј на трева на Летните олимписки игри 2004
Field hockey pictogram.svg
Детали
ДомаќинАтина
ГрадГрција
Дата14 - 26 август
Екипи10
СтадиониОлимписки хокејарски центар
Освојувачи на медали
Злато Германија (1-ви титула)
Сребро Холандија
Бронза Аргентина
Статистика
Одиграно натпревари29
Постигнато погодоци105 (3.62 per match)
2000 (претходен) (следен) 2008

Првото место го освоил Германија, второто Холандија и третото Аргентина.

РезултатиУреди

Групна фазаУреди

Група АУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
  Кина 4 4 0 0 11 2 +9 12
  Аргентина 4 3 0 1 12 4 +8 9
  Јапонија 4 2 0 2 5 7 −2 6
  Нов Зеланд 4 1 0 3 3 9 −6 3
  Шпанија 4 0 0 4 3 12 −9 0
14 август 2004
10:30
  Кина 3 – 0   Јапонија
Извештај

14 август 2004
20:00
  Аргентина 4 – 0   Шпанија
Извештај

16 август 2004
08:30
  Јапонија 1 – 3   Аргентина
Извештај

16 август 2004
18:00
  Нов Зеланд 0 – 2   Кина
Извештај

18 август 2004
08:30
  Кина 3 – 0   Шпанија
Извештај

18 август 2004
20:00
  Јапонија 2 – 0   Нов Зеланд
Извештај

20 август 2004
10:30
  Нов Зеланд 0 – 3   Аргентина
Извештај

20 август 2004
20:00
  Шпанија 1 – 2   Јапонија
Извештај

22 август 2004
10:30
  Шпанија 2 – 3   Нов Зеланд
Извештај

22 август 2004
18:00
  Аргентина 2 – 3   Кина
Извештај

Група БУреди

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Постигнато погодоци Примено погодоци Разлика Бодови
  Холандија 4 4 0 0 14 5 +9 12
  Германија 4 2 0 2 6 10 −4 6
  Јужна Кореја 4 1 1 2 9 8 +1 4
  Австралија 4 1 1 2 6 5 +1 4
  ЈАР 4 1 0 3 5 12 −7 3
14 август 2004
08:30
  Холандија 6 – 2   ЈАР
Извештај

14 август 2004
18:00
  Австралија 1 – 2   Германија
Извештај

16 август 2004
10:30
  ЈАР 0 – 3   Австралија
Извештај

16 август 2004
20:00
  Јужна Кореја 2 – 3   Холандија
Извештај

18 август 2004
10:30
  Холандија 4 – 1   Германија
Извештај

18 август 2004
18:00
  ЈАР 0 – 3   Јужна Кореја
Извештај

20 август 2004
08:30
  Јужна Кореја 2 – 2   Австралија
Извештај

20 август 2004
18:00
  Германија 0 – 3   ЈАР
Извештај

22 август 2004
08:30
  Германија 3 – 2   Јужна Кореја
Извештај

22 август 2004
20:00
  Австралија 0 – 1   Холандија
Извештај

9-10 местоУреди

27 август 2004
09:00
  Шпанија 3 – 4 (a.e.t.)   ЈАР
Извештај

5-8 местоУреди

  5 место
             
24 август 2004
   Јужна Кореја 2  
   Нов Зеланд (a.e.t.) 3  
 
27 август 2004
       Нов Зеланд 0
     Австралија 3
7 место
24 август 2004 27 август 2004
   Јапонија 1    Јужна Кореја  3
   Австралија 3      Јапонија  1
24 август 2004
08:30
  Јужна Кореја 2 – 3 (a.e.t.)   Нов Зеланд
Извештај

24 август 2004
11:00
  Јапонија 1 – 3   Австралија
Извештај

7-8 местоУреди

27 август 2004
08:30
  Јужна Кореја 3 – 1   Јапонија
Извештај

5-6 местоУреди

27 август 2004
11:00
  Нов Зеланд 0 – 3   Австралија
Извештај

Последна фазаУреди

ПолуфиналеУреди

  Полуфинале Злато
             
24 август 2004
   Холандија (p.s.) 2 (4)  
   Аргентина 2 (2)  
 
26 август 2004
       Холандија 1
     Германија 2
Бронза
24 август 2004 26 август 2004
   Кина 0 (3)    Аргентина  1
   Германија (p.s.) 0 (4)      Кина  0
24 август 2004
18:00
  Холандија 2 – 2 (a.e.t.)   Аргентина
Извештај

24 август 2004
20:30
  Кина 0 – 0 (a.e.t.)   Германија
Извештај

БронзаУреди

26 август 2004
18:00
    Аргентина 1 – 0   Кина
Извештај

ЗлатоУреди

26 август 2004
20:30
    Холандија 1 – 2   Германија  
Извештај

ТабелаУреди

  1.   Германија
  2.   Холандија
  3.   Аргентина
  4.   Кина
  5.   Австралија

  1.   Нов Зеланд
  2.   Јужна Кореја
  3.   Јапонија
  4.   ЈАР
  5.   Шпанија

Надворешни врскиУреди