Хироши Кијотаке

Хироши Кијотаке (роден 12 ноември 1989) — јапонски фудбалер.

Јапонија Хироши Кијотаке
Kiyotake Hiroshi.jpg
Лични податоци
Роден на 12 ноември 1989 (1989-11-12) (33 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Хановер
Број 10
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2009 Oita Trinita
2010–2012 Cerezo Osaka
2012–2014 Nürnberg
2014– Хановер
Репрезентација
2011– Јапонија Јапонија 33 (1)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариераУреди

Хироши Кијотаке бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2014.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2011 5 0
2012 7 1
2013 11 0
2014 3 0
2015 7 0
Вкупно 33 1

Надворешни врскиУреди