Хиперион (дрво)

Хиперион, највисокото дрво на светот

Хиперион (Hyperion) е име на еден примерок на секвоја во Северна Калифорнија со височина од 115.5 метри, и како такво, ова е највисокото дрво на светот.[1]

ОткривањеУреди

Дрвото било октриено од истражувачот Крис Еткинс и аматерскиот природонаучник Мајкл Тејлор во далечен предел на Редвудскиот национален и државен парк откупен во 1978, во времето на Џими Картер. Местоположбата на дрвото не се кажува заради посетителите кои би можеле да го нарушат екосистемот околу него.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Калифорниска секвоја потврдена како највисокото рво на светот (англиски)
  2. The News Review/Assoc. Press. "Истражувачите потврдуваат дека калифорниската секвоја е највисокото дрво на светот". Посетено на 10 октомври. Занемарен непознатиот параметар |accessyear= (се препорачува |access-date=) (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (англиски)