Хејли Вилијамс

Хејли Никол Вилијамс (анг.Hayley Nichole Williams)[1][2] (родена на 27 декември 1988)[3] е американска пејачка, текстописец, и главен вокал на бендот Paramore.

Hayley Williams

Хејли Вилијамс

Hayley Williams from Paramore.jpg
Основни податоци
Родено имеHayley Nichole Williams
Роден(а)декември 27 1988 (1988-12-27) (31 г.) [Меридијан, Мисисипи]], САД
Жанр(ови)Алтернативен рок, емо, поп панк
Занимање/њаМузичар, пејач-текстописец
Инструмент(и)Вокал, гитара, клавијатура, пијано, тапани
Години активност2004–сега
Прод. куќа/ќиFueled by Ramen, Warner Bros.
Сродни групиParamore, You Me At Six

НаводиУреди

  1. "Hayley's Profile". Paramore.net. Посетено на 2010-04-26.
  2. Iwasaki, Scott (2010-05-06). "Paramore is ready for first 'official' tour". Deseret News. Посетено на 2010-05-28.
  3. "Simply The Best 7 Days A Week :: Celeb News :: Williams treated to surprise birthday party". Daily Star. 2009-12-28. Посетено на 2010-08-02.