Хенрик Андерсон (тенисер)

 Хенрик Андерсон (2 мај 1977) е поранешен професионален тенисер од Шведска.[1]

КариераУреди

Андерсон својот прв настап на главното извлекување на АТП турнирите го имал на турнирот во поединечна конкуренција на Шведскиот опен во 1997 година и тоа како квалификант, каде загубил од светскиот рекет број 71 Џеф Таранго.

Швеѓанецот има освоено една титула Челинџер, а повеќето од своите поединечни натпревари му биле одиграни во конкуренцијата на „Фјучрс“ турнирите. Тој успеал да стигне до четири финалиња на турнирите од фјучрс серијата, освојувајќи една титула, а во двојки (парови) има освоено вкупно девет титули исто така од фјучрс серијата.

Андерсон највисокото ниво во кариерата на АТП ранкингот во поединечна конкуренција му бил на 314 место и тоа на 23 октомври 2000 година. Неговиот највисок пласман во игра на двојки (парови) му бил на 28 февруари 2000 година кога бил пласиран на 352 место.[2]

Титули на предизвикувачиУреди

Поединечна конкуренција: (1)Уреди

бр. година Турнир Подлога Противник во финалето Резултат во финалето
1. 2000 година Хал, Велика Британија Тепих - синтелон   Марк Хилтон 6–4, 3–6, 6–4

ИТФ фјучерс титулиУреди

Слободни: (1)Уреди

бр. година Турнир Површина Противник во финалето Резултат во финалето
1. 1998 година Тауранга, Нов Зеланд Тепих - синтелон   Џон Доран 7-6, 6-4,

НаводиУреди

  1. ITF Tennis Profile
  2. „Hendrik Andersson; Tennis“. ATP Tour.

Надворешни врскиУреди