Хаџидимитрова кула

кула во Цармариново, Негушко, Егејска Македонија

Хаџидимитрова кула (грчки: Πύργος Χατζηδημητρέων) — станбено-одбранбена кула во селото Цармариново, Негушко, Егејска Македонија.[1] Изградена е околу 1840 г.

Хаџидимитрова кула
Πύργος Χατζηδημητρέων
Карта
МестоЦармариново, Негушко
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°41′45″N 22°06′09″E / 40.6959° СГШ; 22.1025° ИГД / 40.6959; 22.1025
Историја
Изграденoo. 1840
Белешки за наоѓалиштето
Состојбазачувана
Архитектура
Стиловинароден
Прогласено заспоменик на културата

Во 1998 г. кулата е прогласена за споменик на културата како „сведоштво за социјалниот и политички живот во последните години на отоманското владеење и забележителна градба, важна за изучаването на развојот на архитектурата“.[1]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/1375/40159/27-7-1998 - ΦΕΚ 937/Β/1-9-1998“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2020-08-06. Посетено на 8 јули 2018.