Хенри Хауард Финел (27 октомври 1894 – 7 септември 1960 година) бил агроном и специјалист за ерозија кој бил пионер во методите за борба против ерозијата на почвата за време на садот за прашина што ја погоди Северна Америка во 1930-тите.

Howard Finnell
Роден(а)октомври 27, 1894(1894-10-27)
Oakley, Mississippi
Починал(а)септември 7, 1960(1960-09-07) (возр. 65)
California
НационалностAmerican
ЗанимањеAgronomist and erosion specialist
Познат(а) поPioneered methods to combat soil erosion during the Dust Bowl

Роден е во Оукли, округот Хиндс, Мисисипи, син на Џеси и Џеруша Финел.[1] Кога бил дете, неговото семејство се преселило на Индиската територија .[2] Дипломирал на земјоделскиот и механички колеџ во Оклахома (OAMC) во 1917 година [3] со дипл.[1]

Тој бил надзорник на Истражувачката станица OAMC од 1917 до 1920 година и директор на Експериментската станица Panhandle A&M од 1923 до 1934 година [3] Тој направил серија студии и објавил извештаи во кои се наведени поефикасни методи за искористување на водата во полусушниот јужен регион Големите Рамнини, како што се терасирање и контурно орање .[2] Неговите наоди главно беа игнорирани додека продолжената суша од 1930-тите не доведе до садот за прашина. Во 1934 година, федералната служба за ерозија на почвата го основаше Проектот за контрола на ерозијата на ветерот Далхарт и го постави Финел на чело.[4]

Следната година, тој бил испратен да раководи со канцеларијата на Region Six на Службата за зачувување на почвата (наследник на службата за ерозија на почвата) или во Амарило [4] или во Далхарт, Тексас .[2] Тој бил одговорен за напорите за зачувување на целиот Dust Bowl.[4] Неговите идеи беа ставени на тест и се покажаа исклучително успешни. До мај 1936 година, речиси 40.000 земјоделци ги прифатија неговите методи, „и 5,5 милиони хектари беа под ново терасовидно и контурирано одгледување. На крајот на 1937 година, и покрај постојаните бури од прашина, количината на опасно еродирана земја била намалена за повеќе од половина.“ [2] Тој останал регионален директор до 1942 година.

Финел продолжил да ја проучува ерозијата на ветерот и користењето на земјиштето за владата до неговото пензионирање во 1959 година [2] Починал следната година во својот дом во Калифорнија.

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Lloyd, James B. (2009). Lives of Mississippi Authors, 1817-1967. Univ. Press of Mississippi. стр. 170. ISBN 978-1604734119. Посетено на November 19, 2012.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Henry Howard Finnell“. PBS. Посетено на November 19, 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „PBS“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,0 3,1 „H. H. Finnell Collection: Papers, 1928-1954“. Oklahoma State University Library. Посетено на June 22, 2017. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „OSU“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Dust Bowl“. Texas State Historical Association. 2010-06-12. Посетено на November 19, 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „TXHistSoc“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски уреди