Округ Хаифа (מחוז חיפה, Mehoz Ḥeifa) — еден од шестте окрузи во Израел. Административен центар на округот е градот Хаифа. Вкупната површина на округот е 864 km2.[1]

Хаифа
- транскр.
 • хебрејскиמחוז חיפה
Haifa District in Israel.svg
Градови11
Локални совети14
Регионални совети4
Гл. градХаифа
Површина
 • Вкупна864 км2 (334 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно926.700

ДемографијаУреди

Според податоците од 2011:

Вкупно население: 926,700 (2011) Етнички состав: Арапи: 233,000 (25.1%) Евреи: 642,700 (69.4%) други: 51,000 (5.5%) Религија: Евреи: 642,700 (69.4%) Муслимани: 192,300 (20.8%) Друзе: 24,300 (2.6%) Христијани: 22,900 (2.5%) некласифицирани: 44,400 (4.8%)[2]

Населени местаУреди

градови локални совети регионални совети

ПоврзаноУреди

Координати: 32°35′N 35°00′E / 32.583° СГШ; 35.000° ИГД / 32.583; 35.000

НаводиУреди