ХЕЦ „Равен“

хидроцентрала во Македонија
(Пренасочено од ХЕ Равен)

Равен (Хидроелектрична централа „Равен“ или ХЕЦ „Равен“) — хидроцентрала, која е дел од хидросистемот „Маврово“,[1][2] со вкупен капацитет од 21 MW.

ХЕЦ „Равен“
Влезот на централата „Равен“
ХЕЦ „Равен“ во рамките на Македонија
Местоположба на ХЕЦ „Равен“ во Македонија
НазивХидроелектрична централа „Равен““
ЗемјаМакедонија Македонија
МестоРавен
Координати41°46′45″N 20°51′18.9″E / 41.77917° СГШ; 20.855250° ИГД / 41.77917; 20.855250
Статусфункционална
Изградбата почнала ()
Пуштена ()
СопственикЕСМ
ОператорЕСМ
Информации за произодството
Построен капацитет21 MW
Годишно производство42 GWh

Особеност

уреди

ХЕЦ „Вруток“ е проточна хидроелектрична централа со установена моќност од 7 MW по агрегат, или вкупно 21 MW. Просечното годишно производство на електрична енергија е 42 GWh.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Електростопанство на Македонија, 50 години македонско електростопанство, Скопје, 1995;
  2. esmak.com.mk Архивирано на 21 април 2008 г., Ј.П. Електростопанство на Македонија, Скопје, пребарано на 28 август 2010
  3. „Мавровски систем – АД. ЕСМ“. Посетено на 2023-05-08.

Надворешни врски

уреди