ХЕЦ „Врбен“

хидроелектрана во Македонија
(Пренасочено од ХЕ Врбен)

Хидроелектрична централа „Врбен“, скратено ХЕЦ „Врбен“ или ХЕ „Врбен“ — хидроелектрична централа сместена во близина на селото Врбен и дел од ХС „Маврово“ заедно со ХЕЦ „Вруток“ и ХЕЦ „Равен“.[1][2] ХЕЦ „Врбен“ е најоддалечена од трите хидроелектрани на системот. Заедно со ХЕЦ „Равен“, таа претставува проточна хидроелектрана.

ХЕЦ Врбен
Поглед на главната зграда на електраната
ХЕЦ „Врбен“ is located in Македонија
Местоположба на ХЕ „Врбен“ во Македонија
НазивХидроелектричната централа „Врбен“
ЗемјаМакедонија Македонија
Координати41°42′58″N 20°43′20.5″E / 41.71611° СГШ; 20.722361° ИГД / 41.71611; 20.722361Координати: 41°42′58″N 20°43′20.5″E / 41.71611° СГШ; 20.722361° ИГД / 41.71611; 20.722361
Статусфункционална
СопственикЕлектрани на Македонија
ОператорЕлектрани на Македонија
Информации за произодството
Построен капацитет12,8 MW

ИсторијаУреди

Централата започнала со работа во 1957 година.[3]

Технички карактеристикиУреди

ХЕЦ „Врбен“ има два струјотвори и вкупна инсталирана моќност од 12,8 мегавати. Инсталираниот проток на хидроелектричните постројки изнесува 4,6 м3/сек., додека бруто-висинскиот пад на нивото на водата изнесува 193 м.[3]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ј.П. Електростопанство на Македонија, 50 години македонско електростопанство, Скопје, 1995;
  2. esmak.com.mk Archived 2008-04-21 на Wayback Machine, Ј.П. Електростопанство на Македонија, Скопје, пребарано на 28 август 2010.
  3. 3,0 3,1 „Стратегија за искористувањето на обновливите извори на енергија во Република Македонија до 2020 година“ (PDF). Скопје: Министерство за економија. 2010. Посетено на 7 ноември 2017.