Фукушима (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 37°23′59″N 140°27′59″E / 37.39972° N; 140.46639° E / 37.39972; 140.46639

Фукушима (јапонски:福島県; Fukushima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Тохоку на островот Хоншу. Главен град е Фукушима.

Локацијата на префектурата Фукушима

Надворешни врскиУреди