Фридрих Михаел фон Пфалц-Цвајбрикен

Фридрих Михаел фон Пфалц-Цвајбрикен (27 февруари 1724 - 15 август 1767) — член на династијата Вителсбах. Тој бил син на Кристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен и Каролина од Насау-Сарбрикен и член на династијата Пфалц-Биркенфелд-Цвајбрикен, огранок на династијата Вителсбах. Тој бил татко на баварскиот крал Максимилијан I Јосиф.

Фридрих Михаел
Фридрих Михаел фон Пфалц-Цвајбрикен
Роден(а)27 февруари 1724
Рибовиле, Алзас
Починал(а)15 август 1767 (возр. 43)
Швецинген, Баден-Виртемберг
СопружникМарија Франциска фон Пфалц-Сулцбах
ДинастијаДинастија Вителсбах
ТаткоКристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен
МајкаКаролина од Насау-Сарбрикен

Фредерик Мајкл бил Филдмаршал, гувернер на Манхајм и конечно во 1758 година како Филдмаршал на војската на Светото Римско Царство во Седумгодишната војна против Фридрих Велики. По битката кај Росбах, успеал повторно да ја мобилизира, поразената и распуштена империјална војска, за што го добил Големиот крст на Воениот ред на Марија Тереза. Во есента 1758 година, ја нападнал Саксонија, а наредната година го освоил градот Лајпциг. По војната, Фридрих ја доби титулата Главен командат во Бохемија, а подоцна станал претседател на тајната воена конференција.[1][2]

Наводи уреди

  1. Jaromir Hirtenfeld: Der Militär-Maria-Theresien-Orden und seine Mitglieder, Kaiserliche Hof- und Staatsdruckerei, Wien 1857, p. 1728.
  2. Karl Wilhelm Böttiger: Geschichte des Kurstaates und Königreiches Sachsen, Band 2, F. Perthes, 1831, p. 336