Каролина од Насау-Сарбрикен

Грофица Каролина од Насау-Сарбрикен (12 август 1704 - 25 март 1774) — грофица на Пфалц-Цвајбрикен, преку брак со Кристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен. Таа беше ќерка на грофот Луј Крато од Насау-Сарбрикен и грофицата Филипинка Хенриет од Хоенлохе. На 21 септември 1719 година, на 15-годишна возраст, се омажила за нејзиниот 44-годишен кум, Кристијан III од Цвајбрикен. Свадбата се одржа во замокот Лоренцен во Насау. Кога Кристијан III почина во 1735 година, Каролина го презеде регентството пет години, со согласност на царот Чарлс VI, сè додека нејзиниот син Кристијан IV не порасне.

Каролина од Насау-Сарбрикен
Caroline of Nassau-Saarbrücken, Countess Palatine of Zweibrücken.jpg
Роден(а)12 август 1704
Починал(а)25 март 1774 (возр. 69)
Дармштат
СопружникКристијан III фон Пфалц-Цвајбрикен
ТаткоЛуј Крато од Насау-Сарбрикен
МајкаФилипинка Хенриет од Хоенлохе