Округот Фиер (албански: Rrethi i Fierit) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Фиер. Округот има население од 199,442 жители[1] и површина од 785 км2. Округот се наоѓа во југозападниот дел од земјата и таму се наоѓаат следниве населени места:

Фиер.
Фиер.

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

40°42′N 19°32′E / 40.700° СГШ; 19.533° ИГД / 40.700; 19.533