ФК Енерги Котбус

ФК Енерги Котбус е фудбалски клуб од Котбус, Германија. Моментално се натпреаврува во Регионалната лига Североисток, четвртото ниво на германскиот фудбал.

Енерги Котбус
Logo Energie Cottbus.svg
Целосно имеФудбалски клуб Енерги Котбус
ПрекарЕнерги
Основан31 јануари 1966
ЛокацијаКотбус, Германија
СтадионСтадион дер Фројншафт
Капацитет22,528
ТренерГерманија Клаус-Дитер Волиц
ЛигаРегионална лига Североисток
2018–20193. Бундеслига, 17-ти (испаѓање)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Клубот бил основан во 1963 година и досега има одиграно шест сезони во Првата Бундеслига.