Фудбалскиот клуб Џилонг (порано Џилонг Македонија), (англиски: Geelong Macedonia); е австралиски фудбалски клуб со седиште во Џилонг, Викторија, Австралија.

ФК Џилонг
Geelong Soccer Club
Целосно имеЏилонг фудбалски и спортски клуб
ПрекариЛавови
Основан1958
СтадионГеnенис челик парк, Корио
ЛигаНЛП Викторија 3
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Во 1950 година поддржан од локалната македонска австралиска заедница.

Здружени клубови

уреди

ФК Џилонг има врска со сестринско-клубот со Престон Лајонс ФК.

Надворешни врски

уреди