Улига (маршалски: Wūlka[1]) е населено место (село или мало гратче) во Маршалските Острови. Улига е воедно и едно од островчињата од кои е составен атолот Маџуро.

КлимаУреди

Климатски податоци за Кавен
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
29
(84)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
30
(86)
29
(84)
29.3
(84.7)
Прос. ниска °C (°F) 24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
24
(75)
Прос. врнежи см (ин) 20
(8)
17
(6.7)
21.1
(8.3)
28
(11)
29.7
(11.7)
29.7
(11.7)
32.8
(12.9)
29.2
(11.5)
32.5
(12.8)
36.3
(14.3)
33.8
(13.3)
28.2
(11.1)
338.3
(133.3)
Извор: Weatherbase [2]

Координати: 7°05′14.28″N 171°22′34.72″E / 7.0873000° N; 171.3763111° E / 7.0873000; 171.3763111

НаводиУреди

  1. Marshallese-English Dictionary - Place Name Index
  2. „Weatherbase: Historical Weather for Kaven, Marshall Islands“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

ПоврзаноУреди