Тјентандунгмен (пекиншка метро-станица)

станица на Пекиншкото метро
BJS Line 5 icon.svg
Тјентандунгмен
天坛东门站
Tiantan Dongmen station platform.jpg
Место
Покраина Пекинг
(Други станици во Пекинг)
Град Пекинг
Податоци за станицата
Стопанисува Пекиншка метро-управа
Линии  Линија 5 
Собраќаат
Претходна   Пекиншко метро   Следна
Линија 5

Tiantandongmen Station (кинески: 天坛东门站, пинјин: Tiāntándōngmén Zhàn) — станица на Линијата 5 од Пекиншкото метро.

Сместена е близу до Храмот на небото во реонот Дунгченг.