Тумбес е крабрежен регион во Перу. Регионот се наоѓа во северозападно Перу. Регионот има тропска клима, со топли лета и плажи кои се сметаат за едни од најдобрите во Перу. Регионот располага со богат и разновиден екосистем. Името „Тумбес“ потекнува или од името Tumpis, група на староседелски народи, или од зборот tumbos, вид растение.

Тумбес
Tumbes
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
ДржаваПеру
Поделба3 покраини и 12 окрузи
Главен градТумбес
Управа
 • ПретседателВилмер Диос Бенитес
Површина
 • Вкупна4.045,86 км2 (156,212 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000000070000007 м
Најг. вис.&10000000000000134000000134 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (попис од)
 • Вкупно191.713
 • Густина0,47/км2 (1,2/ми2)
UBIGEO24
Повикувачки број072
ISO 3166PE-TUM
Главни ресурсипетролеј, тутун, банана и риба.
Индекс на сиромаштија46.8%
Процент од БНП на Перу0.49%
Мреж. местоwww.regiontumbes.gob.pe

Административна поделба

уреди

Регионот е поделен на три покраини и 12 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзан0

уреди

Надворешни врски

уреди