Тржишче (словенечки: Tržišče) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Тржишче
Tržišče
Поглед на Тржишче
Тржишче is located in Slovenia
Тржишче
Тржишче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′29″N 15°11′38″E / 45.95806° СГШ; 15.19389° ИГД / 45.95806; 15.19389
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна1,47 км2 (0,57 ми2)
Надм. вис.&10000000000000251699999251,7 м
Население (2020)
 • Вкупно205
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8295
Рег. таб.KK

Наводи уреди

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.