Токушима (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 34°1′59″N 134°25′59″E / 34.03306° СГШ; 134.43306° ИГД / 34.03306; 134.43306

Токушима (јапонски:徳島県; Tokushima-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Шикоку. Главен град е Токушима.

Локацијата на префектурата Токушима во Јапонија

Надворешни врскиУреди