Чиба (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 35°38′59″N 140°5′59″E / 35.64972° СГШ; 140.09972° ИГД / 35.64972; 140.09972

Чиба (јапонски:千葉県; Chiba-ken) е префектура која се наоѓа во поширокото подрачје на Токио. Главен град е Чиба.

Локација префектуре Чиба

Надворешни врски Уреди