Тирана (албански: Rrethi i Tiranës, мак. Трнава) е еден од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Тирана. Округот има население од околу 717,426 жители[2] и површина од 1,238 км2. Округот се наоѓа во центарот на државата. Во округот се наоѓаат следните населени места:

Округ Тирана
Rrethi i Tiranës
округ
Тирана на картата на Албанија
Тирана на картата на Албанија
Држава Албанија
ОбластТирана
ЦентарТирана
Површина
 • Вкупна1.238 км2 (478 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно717,426
 • Густина0,58/км2 (1,5/ми2)

Наводи

уреди
  1. „POPULLSIA SIPAS PREFEKTURAVE, 2001–2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.
  2. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Надворешни врски

уреди

41°18′N 19°53′E / 41.300° СГШ; 19.883° ИГД / 41.300; 19.883