Долфин или Тион (бислама: Thion или Dolphin) е мало островче во покраината Санма во Вануату..[2]

Долфин
Thion / Dolphin
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°2′00″S 167°5′00″E / 15.03333° ЈГШ; 167.08333° ИГД / -15.03333; 167.08333
АрхипелагВануату
Највисоко издигнување213 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)

Опис уреди

Островот се наоѓа во заливот Шарк, во непосредна близина на источниот брег на Еспириту Санто. Во непосредна близина западно се наоѓаат малите островчиња Малворор, Малет и Малас, а нешто подолу е и Малелвол. Просечната надморска висина на островот е 213 метри.[3] На островот има две мали езерца со слатка вода.[4] Покрај тоа, на островот има и напуштен ранч. Денес островот не е населен и се користи како излетничко место на жителите од Санто.[5]

Наводи уреди

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Thion Island“. Geoview. Посетено на 20 August 2018.
  3. „Thion“. Mapcarta. Посетено на 20 August 2018.
  4. Cookson, Mike (July 29, 2012). „ANU Archaeological Field School in Vanuatu July 2012“. Pacific Institute. Архивирано од изворникот на 2020-08-05. Посетено на 20 August 2018.
  5. „Thion Island Freshwater Lakes“. Vanuatu Cruising. Архивирано од изворникот на 2018-08-21. Посетено на 20 August 2018.