Теса Томпсон

Теса Лајн Томпсон (родена на 3 октомври, 1983, во Лос Анџелес) - американска актерка и музичарка.

Теса Томпсон
Tessa Thompson - DSC 0109.jpg
Роден(а)Теса Лајн Томпсон
Занимањеактерка, музичарка
Активен2002-денес

Таа ја играла улогата на Џеки Кук во ТВ серијата Вероника Марс. Во 2014 година ја играла главната улога Саманта Вајт, во филмот Драги бели луѓе. Томпсон исто така се појавила и во филмот продолжение на Роки, Крид, во кој ја играла улогата на Бјанка.

Надворешни врскиУреди