Теодосиј I Цариградски

Теодосиј I Цариградски (Антиох –починал во 1183 година во Цариград) — Вселенски патријарх од 1179 до 1183.[1]

Наводи

уреди
  1. „Θεοδόσιος B´ , ὁ Βορραδιώτης“ (грчки). Ecumenical Patriarchate. Архивирано од изворникот на 2013-04-01. Посетено на 2013-04-19.
Духовни титули
Претходник
Харитон
Цариградски патријарх
1179–1183
Наследник
Василиј II