Теодор I Цариградски

Теодор I ЦариградскиВселенски патријарх од 677 до 679.[1]

Духовни титули
Претходник
Константин I
Цариградски патријарх
677–679
Наследник
Георгиј I

Наводи уреди

  1. „List of Patriarchs“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на July 17, 2011.