Георгиј I Цариградски

Георгиј I ЦариградскиВселенски патријарх од 679 до 686 година.[1]

Духовни титули
Претходник
Теодор I
Цариградски патријарси
679–686
Наследник
Павле III

Наводи

уреди
  1. „List of Patriarchs“. Ecumenical Patriarchate of Constantinople. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на July 18, 2011.