За други значења на поимот Козјак видете на појаснителната страница

Тврдината Козјак е тврдина која се наоѓа во близина на градот Рогачица, Србија. Денеска, од неа има останато само рушевини.[1]

Тврдина Козјак
Општи податоци
ГрадРогачица
ЗемјаСрбија

Наводи уреди

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)