Таскиги, Алабама

Координати: 32°26′N 85°42′W / 32.433° СГШ; 85.700° ЗГД / 32.433; -85.700

Тъскиджи (англиски: Tuskegee) е град во округот Макон, Алабама, САД. Се наоѓа на 50 km источно од градот Монтгомери. Населението во овој град изнесува околу 12,000 жители (2000).

Локација на Таскиги во округот Макон, Алабама.

Во Таскиги е родена јавната личност Роза Паркс (1913-2005).