Тамбаба е официјална нудистичка плажа во Бразил, сместена на атлантскиот брег 20 kм (12 ми) јужно од Жоао Песоа и 115 kм (71 ми) северно од Ресифе, {{coord|7|21|57|S|34|47|50|W|display=inline,title}. Во Тамбаба, мора да се биде гол во семејната област (главниот дел од плажата). Околу периферијата на плажа, нудизамот е изборен.[1]

Тамбаба

Тамбаба е кратка плажа, околу 1 kм (0.6 ми). До неодамна, конечниот пристапен пат бил неасфалтиран. Меѓутоа, како дел од инфраструктурата и развојот на регионот, автопатот Министро Абелардо Јурема (ПБ-008) е завршен и трасата е поплочена од Жоао Песоа до Тамбаба. Тамбаба се наоѓа во општината Питамбуи во државата Параиба и се смета за една од најдобрите плажи во Бразил. Додека таа е позната по својата нудистичка плажа, има и јавна плажа без нудизам.

Оваа област има корист од близината на неодамна проширената маршрута BR-101 од Ресифе до Жоао Песоа до Натал, како и на другите плажи на Табитинга, Праја Бела и Кокерињо. Овој пат се смета за од голема важност за економијата на Параиба која се шири поради зголемувањето на туризмот во областите во и околу Тамбаба и поширокиот регион, вклучувајќи го и Жоао Песоа.

Одморалиштето Тамбаба Клуб Резертот, клуб од 150 хектари земја, е тесно поврзан со плажата Тамбаба.

Наводи

уреди
  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2019-03-31. Посетено на 2017-09-29.

Надворешни врски

уреди