Параиба (Paraíba, МФА: [paɾaˈiba][1]) е бразилска држава, сместена во североисточен Бразил, на брегот на атлантскиот Океан, лежи на најисточната точка на Америките, ‘ртот Понта до Сеиксас.

Параиба
Знаме на Грб на
Знаме Грб


Положба на
Положба на
Главен град Жоао Песоа
Најголем град Жоао Песоа
Службен јазик Португалски
 - Гувернатор Жозе Марањао
 - Вице Гувернатор Лушиано Картаксо
Површина  
 - Вкупно 56,584.6 км² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 3,623,215 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 64.2/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2006 приб.
 - Вкупно 19,953,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител 5,507 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.718 ({{{ИЧР поредок}}}.) – среден
Валута
Часовен појас UTC {{{часовен појас}}}
НДД [[]]
Повикувачки број +

Историја

уреди

На средината на 16 век, Португалци од Пернамбуко го основале Филипеја де Носа Сењора дас Невес (денешен Жоао Песоа) на устието на реката Параиба до Норте.

Областа подоцна се покажала како доста добра за производство на шеќер, Франција, Холандија и Португалија константно се бореле за контрола над регионот на Параиба. Тврдината Санта Катарина, близу Жоао Песоа, била изградена со цел заштита од Холанѓаните.

 
Поглед на Терено Жозе Леонел.
 
Лагуна Умари, во Белем да Параиба
 
Поглед на Педра до Кордејро

Демографија

уреди

Според БИГС 2007, населението брои 3,628,000. Со густина 64.2 ж./км2.

Урбанизациа: 76.3% (2006); Прираст: 0.8% (1991-2000); Домаќинства: 987,000 (2006).[2]

Структура: 2,136,000 Пардо (58.9%), 1,360,000 Бели (37.5%), 123,000 Црнци (3.4%), 7,000 Азијати или Домородци (0.2%).[3]

Interesting facts

уреди

Возила: 432,337 (March/2007); Мобилен телефон: 1.5 million (April/2007); Telephones: 431 thousand (April/2007); Cities: 223 (2007).[4]

Стопанство

уреди

Секторот за услуги зазема најголем дел од БДП, 56.5%, следен од индустрискиот сектор со 33.1%. Аграрот претставува 10.4%, БДП-то (2004). Параиба извезува: волна и памук 36.3%, шеќер и алкохол 10.8%, риба (2002).

Удел во бразилската економија: 0.8% (2004).[5]

Образование

уреди
 
Универзитетски центар Параиба.

Португалскиот е службен. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции

уреди
  • Федерален Универзитет Параиба (UFPB)
  • Федерален Универзитет Кампина Гранде (UFCG)
  • Државен Универзитет на Параиба (UEPB)
  • UNIPÊ (Универзитетски центар Жоао Песоа)
  • и други.
 
Карта на Параиба

Култура

уреди

Фешта Жуниња (Фестивал Св. Јован)

уреди

фешта Жуниња почнала да се слави во северен Бразил со доаќањето на Португалците за Св. Јован, на 24 јуни, тоа е едно од најстарите и најпопуларни чествувања. Фестивалот почнува на 12 јуни и трае 15 дена, до 29 на Св. Петар.

Инфраструктура

уреди

Меѓународен аеродром

уреди
 
Аеродром Президенте Кастро Пинто.

Сместен е во општината Баијо, на осум километри од Жоао Песоа.

Автопати

уреди

BR-101 and BR-230.

Знаме

уреди

Зборот nego на Португалски јазик значи "Јас одбивам", однесувајки се на протестите што избувнале во Параиба во 1922, поддржани од претседателот на Параиба Жоао Песоа Кавалканти де Албуќерк, против назначувањето на Жулио Престеш за Претседател на Бразил. Жоао Песоа се придружил на алијансата за симнување на федералната влада, која успешно го качила Гутелио Варгаш на претседателското место. За време на немирите Жоао е убиен.

Поголеми градови

уреди
 
Црква Бодокоњо, во Кампина Гранде.

Наводи

уреди
  1. на бразилски португалски. Европскиот португалски изговор е [pɐɾɐˈiβɐ].
  2. Извор: PNAD.
  3. Síntese de Indicadores Sociais 2007 (PDF) (португалски). Paraíba, Brazil: IBGE. 2007. ISBN 85-240-3919-1. Посетено на 2007-07-18.
  4. Source: IBGE.
  5. List of Brazilian states by GDP (PDF) (португалски). Paraíba, Brazil: IBGE. 2004. ISBN 85-240-3919-1. Посетено на 2007-07-18.

Поврзано

уреди

7°09′46″S 36°49′30″W / 7.16278° ЈГШ; 36.82500° ЗГД / -7.16278; -36.82500