Тамара Алексиќ

Тамара Алексиќ (18 август 1992 година) е српска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Тамара Алексиќ

Својата прва улога на телевизија, таа ја доби во ТВ серијата Шапка на Професорот Коста Вуиќ каде го толкува ликот на Мирјана Маринковиќ. Ќерка е на монтажерот Горан Алекиќ и водителката Тања, Петернек Алексиќ. Глума дипломирала во 2015 година во ФДУ , во класата на Драган Петровиќ.[1]

Награди и признанијаУреди

Ја добила наградата за улогата на Ленка Дунчерска на Филмскиот фестивал во Ниш, 2017 година

ФилмографијаУреди

Филмографија на глумицата Тамара Алексиќ
Год. Име Улога
2010.
2012. Шапката на Професор Коста Вујиќ (филм) Мирјана Маринковиќ
2013 година. Шапката на Професор Коста Вујиќ (ТВ серија) Мирјана Маринковиќ
2014-2015. Јагодиќи (ТВ серија) Симка
2015. Синѓелиќи Мара
2015. Љубов во време на контрола Девојка
2012. Вера Вера
2016. Santa Maria della Salute (филм) Ленка Дунчерски
2017. Santa Maria della Salute (ТВ серија) Ленка Дунчерски

ПретставиУреди

Името на претставата Улога
"Догвил"
"Ана Каренина" Кити
"Мадленианум" Големиот Гетсби, Дејзи

НаводиУреди

  1. „Тањина ћерка као сав нормалан свет“. Посетено на 24 април 2017.

Надворешни врскиУреди