Такански јазик

Таканскиот јазик или таканајски јазикамерикански староседелски јазик кој се зборува во Боливија. Јазикот е мајчин јазик на Таканците, кои се околу 5.000 на број, но само околу 1.800 жители го зборуваат јазикот. Таканскиот јазик е дел од групата на такански јазици. Таканците живеат во долините на реките Бени и Мадре де Диос. Според уставот на Боливија, таканајскиот е еден од службените јазици во Боливија.

Таканански јазик
Tacana
Застапен воБоливија
Народ5,060
Говорници1,820  [1]
Јазично семејство
такански
  • араоанско-таканански
    • кавиненајско-таканански
      • таканански
        • таканански јазик
Статус
Службен воБоливија
Јазични кодови
ISO 639-3tna

НаводиУреди

ПоврзаноУреди