Суринамскиот долар (ISO 4217 код SRD) ― валута на Суринам од 2004 година. Тој е поделен на 100 центи. Суринамскиот долар обично се скратува со знакот за долар $, или алтернативно Sr$ за да се разликува од другите валути деноминирани во долари. На говорниот суринамско холандски јазик, широко се нарекува со неговата кратенка SRD (холандски: [ˌɛsɛrˈdeː]), при што „долар“ главно се сфаќа како долар на САД.

Суринамски долар
Surinaamse dollar (на холандски)
ISO 4217
КодSRD
Составници
Подединица
1100цент
Множинадолари
центцент
Симбол$, Sur$
Банкноти5, 10, 20, 50, 100 долари
Монети1, 5, 10, 25, 100, 250 центи
Демографија
Корисник/ци Суринам
Издавач
Централна банкаЦентрална банка на Суринам
 Мреж. местоcbvs.sr
Вредност
Инфлација50.4% (март 2021)[1]

Историја

уреди

Доларот го заменил суринамскиот гулден на 1 јануари 2004 година, со еден долар еднаков на 1.000 гулдени.[2] Првично, биле достапни само монети, а банкнотите биле одложени до средината на февруари, наводно поради проблем во печатачот, Canadian Bank Note Company.

Старите монети деноминирани во центи (т.е1100 гулден) биле прогласени дека вредат нивната номинална вредност во новите центи, со што се негира потребата од производство на нови монети. Така, на пример, стара монета од 25 центи, претходно вредна14 гулден, сега вредела 14 еквивалент на 250 гулдени). Ребазирањето на монетите експлицитно не се однесувало на спомен монетите.

Амандманот 121 од ISO 4217 ја дал на валутата шифрата SRD што го заменила суринамскиот гулден (SRG).

Жителите на Суринам често ја нарекуваат својата валута како SRD за да ја разликуваат од доларот на САД, кој исто така се користи за цитирање на цени за електронски производи, покуќнина и апарати и автомобили.

За разлика од повеќето валути на американскиот континент, суринамскиот долар не варира слободно според пазарната вредност, неговата вредност ја одредува централната банка.

Историски службени девизни курсеви на еден долар на САД во суринамски долари
Период Девизен курс
јануари 2005 - јануари 2011 година
2,70
јануари 2011 - ноември 2015 година
3.25
ноември 2015 - април 2016 година
4
април 2016 - септември 2020 година
7.38
септември 2020 - јуни 2021 година
14.15
Јуни 2021 година - денес
21

Монети

уреди

Во оптек се ковани пари во апоени од 1, 5, 10, 25, 100 и 250 центи од претходната валута.

Банкноти

уреди

Суринамскиот долар го замени суринамскиот гулден на 1 јануари 2004 година, со еден долар еднаков на 1.000 гулдени, што го поттикнало издавањето на банкноти деноминирани во новата валута. На банкнотите, валутата се изразува во еднина, како што е холандскиот обичај.[3]

Тековен девизен курс на SRD
Од Google Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD JPY USD
Од Yahoo! Финансии: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD JPY USD
Од XE.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD JPY USD
Од OANDA.com: MKD AUD CAD CHF EUR GBP HKD JPY USD JPY USD

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Surinam devalues its currency by 33%“ (англиски). eca-international. Архивирано од изворникот на 2022-12-02. Посетено на 11 July 2021.
  2. „WET van 31 oktober 2003, houdende de vernoeming en herleiding van bedragen, rechten en verplichtingen in de gulden tot hun nominaal gelijke waarde in de dollar“ (PDF). De Nationale Assemblée van De Republiek Suriname (холандски). Архивирано од изворникот (PDF) на 28 ноември 2018. Посетено на 10 март 2022.
  3. Linzmayer, Owen (2012). „Suriname“. The Banknote Book. San Francisco, CA: www.BanknoteNews.com.

Надворешни врски

уреди
Суринамски долар
Претходник:
Суринамски гулден
Причина: инфлација
Сооднос: 1 долар = 1,000 гулден
Валута на Суринам
1 јануари 2004 –
Следбеник:
Моментална