Сужид (словенечки: Sužid) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Сужид
Sužid
Поглед на Сужид
Сужид is located in Slovenia
Сужид
Сужид
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′30.8″N 13°33′6.5″E / 46.241889° СГШ; 13.551806° ИГД / 46.241889; 13.551806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна5,83 км2 (2,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000249699999249,7 м
Население (2020)
 • Вкупно122
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222