Статуа на Исус Христос Кралот

Статуа на Исус Христос Кралот (полски: Pomnik Chrystusa Króla) е статуа на Исус Христос која се наоѓа во Свибожин, Полска.

Pomnik Chrystusa Króla
Исус Христос Кралот
Статуата во ноември 2010
Основни податоци
МестоСвибожин, Полска
Архитектонски опис
Архитект(и)Мирослав Патецки
Архитектонски типСтатуа
Поставен темел29 септември 2006
Особености
Висина (најг.)33 метарs (108 ст)
МатеријалиБетон

Статуата на Христос била завршена на 6 ноември 2010 година, и истата е висока е 33 метри, по еден метар за секоја година од Христовиот живот. Златната круна е висока 2 метри, а заедно со каменот на кој е подигната статуата споменикот достигнува вкупна висина од над 51 метар.[1] Таа тежи 440 тони.[2] Целиот проект бил смислен од страна на еден полски свештеник.[3] Отецот Силвестер Завадски, отец на Римокатоличката црква на идеја за градба на статуата дошол пред пет години, купувајќи ја земјата каде денеска се наоѓа статуата.[4]

Според локалните власти, оваа статуа била највисоката на светот.[5]

Наводи уреди

  1. А1 телевизија: Во Полска осветена статуа на Исус Христос, висока 33 метри
  2. „Rio wschodu“ (полски). 2009-01-29. Архивирано од изворникот на 2010-10-27. Посетено на 2010-11-04.
  3. „Polish Town Erects World's Largest Jesus Statue“. Christian Post. 2010-11-06. Посетено на 2010-11-06.
  4. „www.ereporter.com.mk/“. Архивирано од изворникот на 2010-11-22. Посетено на 2010-11-29.
  5. http://daily.mk/Vox/vo_polska_osvetena_statuata_na_isus_hristos_%28video%29/474510