Старо Село (Кобарид)

Старо Село (словенечки: Staro selo) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Старо Село
Staro selo
Поглед на Старо Село
Старо Село is located in Slovenia
Старо Село
Старо Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′45.3″N 13°31′51.4″E / 46.245917° СГШ; 13.530944° ИГД / 46.245917; 13.530944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна6,5 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000246000000246 м
Население (2020)
 • Вкупно168
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222